Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Aktuálne informácie
  3. Pamätný výlet štúrovcov na Devín – 24. apríl 1836, zrod národného obrodenia

Pamätný výlet štúrovcov na Devín – 24. apríl 1836, zrod národného obrodenia

24.04.2025

Výlet študentov bratislavského evanjelického lýcea na Devín 24. apríla 1836 pod vedením Ľudovíta Štúra patrí k najvýznamnejším udalostiam slovenského národného obrodenia.

Táto pamätná vychádzka mladých vlastencov, ktorá sa uskutočnila v čase rastúceho národného uvedomovania, sa stala symbolom túžby po slobode, kultúrnej identite a sebaurčení slovenského národa. Devín sa v tom období dostával do popredia záujmu slovenských národovcov ako miesto spojené so slávnou veľkomoravskou minulosťou, cyrilo-metodským dedičstvom, slovanskou spolupatričnosťou a ideou slovenskej štátnosti.

Účastníci výletu – všetci veľmi mladí, pričom samotný Štúr mal iba dvadsať rokov – prichádzali na Devín v malých skupinách. Na historickom mieste zazneli spevy a recitácie, ktoré vyjadrovali ideály národnej obrody. Štúr navrhol, aby si každý účastník zvolil životné krédo a prijal nové, slovanské meno ako vyjadrenie príslušnosti k národu a odkazu jeho dejín.

On sám prijal meno Velislav, Jozef Miloslav Hurban si zvolil meno Miloslav, Jonáš Záborský prijal meno Bojislav a Timotej Cochius sa stal Ctiborom Zochom. Všetci prítomní zároveň skladali prísahy vernosti slovenskému národu a národným ideálom.

Pri príležitosti 189. výročia tejto udalosti si pripomíname jej nadčasový odkaz. Výlet štúrovcov na Devín nám aj dnes pripomína, že poznanie vlastných koreňov a kultúrnych hodnôt je základom silnej a sebavedomej spoločnosti. Príbeh tejto skupiny mladých ľudí ukazuje, že aj malý počet odhodlaných jednotlivcov môže položiť základy veľkých zmien.

V čase globalizácie a rýchlych premien je dôležitejšie než kedykoľvek predtým vedieť, kto sme, odkiaľ pochádzame a na čom staviame svoju identitu. Dedičstvo štúrovcov nás zaväzuje k podpore vzdelávania, kultúry a spoločenského dialógu. Ich odkaz nás učí, že úcta k tradíciám a historickému dedičstvu ide ruka v ruke s otvorenosťou voči novým myšlienkam a výzvam súčasnosti.

Slovensko bolo a bude krajinou, ktorá stavia na pevných základoch svojej kultúrnej identity a zároveň sa sebavedome pozerá do budúcnosti.

Zdieľať článok